Loading…

Këta janë ministrat teknikë të Ramës (Foto)

  • 21/05/2017 | 23:53

Këta janë ministrat teknikë të Ramës (Foto)

Pas marrëveshjes mes Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, Shqipëria do të ketë qeverinë teknike. Me propozimet e Ramës dhe Bashës, tashmë janë bërë të ditur emrat e ministrave teknikë.


Këta janë ministrat që do të qeverisin deri në zgjedhje:

Ledina Mandia do të jetë zëvendëskryeministre teknike e qeverisë Rama.

Image

Ajo është propozuar nga Lulzim Basha, si pjesë e marrëveshjes mes tij dhe kryeministrit Rama. Zonja Mandia ka qenë avokate e shtetit nën qeverinë Berisha. Me profesion juriste, ajo ka qenë edhe një ndër propozimet për Këshillin Drejtues të RTSH.

 

Ministër i Brendshëm do të jetë Dritan Demiraj.

Image

Ai ka qenë Komandant i Forcave Speciale të Ushtrisë (komando). Ka 24 madalje në ushtri dhe në sport. Trajnues i misioneve paqëruajtëse “Eagle”. është nderuar me dekoratën “Nderi i Kombit”. Por u shkarkua nga detyra në dhjetor të vitit 2014 pas ardhjes së Partisë Socialiste në Pushtet, pas 31 vitesh kontribut në FA.

Helga Vukaj do të jetë Ministre e Financave.

Image

Me titulli Profesore e Asociuar, ajo ka mbajtur detyrën e Drejtoreshës së Përgjithshme në KLSH.  është lindur më 1978. Diplomuar në Jurisprudencë(2000). Doktor i Shkencave Juridike. 10 vite eksperience pune. Juriste në Presidencë, Drejtor Drejtorie në Ministri të Brendeshme, zv drejtor i Përgjithshëm në Agjensinë e Kthimit dhe Kompesimit te pronave, 2 vitet e fundit në KLSH si Drejtoreshë e Përgjithshme. Fusha e ekspertizës: Juris-Prudenca (pronat e paluajtshme).

Gazmend Bardhi do të drejtojë Ministrinë e Drejtësisë.

Image

Ai është me profesion jurist dhe ka shërbyer si ekspert ligjor në Partinë Demokratike, veçanërisht gjatë hartimit të Reformës në Drejtësi.

Mirela Karabino do të jetë Ministre e Arsimit.

Image

Ajo është lektore në Fakultetin e Shkencave Sociale, në Universitetin e Tiranës.

Arben Beqiri do të drejtojë Ministrinë e Shëndetësisë.

Image

Ai është me profesion Kirurg, Gastrohepatolog. Ka mbajtur postin e zv/rektorit të Universitetit të Shëndetësisë dhe për më shumë se 20 vjet ka qenë pedadog i kirurgjisë në Fakultetin e Mjekësisë. është i njohur për përdorimin e teknikave të reja kirurgjikale kryesisht në fushën endoskopike dhe laparaskopike.

I vetmi kirurg shqiptar që u shpall fitues i bursës Fulbright në National Naval Medical Center ëashington DC dhe i vetmi mjek shqiptar anëtar i American Society of Gastrointestinal Endoscopy, i njohur në literaturën ndërkombëtare për kontributin në kërkim shkencor të teknikës së përdorur prej tij në vitin 1997 për endoskopi gastrointestinale.

Xhulieta Kërtusha do të drejtojë Mirëqënien Sociale.

Image

Ajo rezulton të ketë mbajtur detyrën e kreut të njësisë së blerjes së energjisë dhe zhvillimit të tregut rajonal në CEZ.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë