Loading…

Kështu po ecë procesi i vaksinimit në Kosovë, ky është numri i të vaksinuarve

  • 05/06/2021 | 19:51

Kështu po ecë procesi i vaksinimit në Kosovë, ky është numri i të vaksinuarve

Vaksinimi i qytetarëve po vazhdon edhe sot në tërë Kosovë. Ndërkohë, vetëm sot janë vaksinuar rreth 1mijë e 300 persona.


Personeli i institucioneve shëndetësore, të cilët e kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19, më datë 5 maj 2021, janë ftuar me termine për marrjen e dozës së dytë të vaksinës kundër COVID-19.

Koordinatori i qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, në Prishtinë, Niman Bardhi tha se deri sot në Kosovë janë aplikuar 80 mijë vaksina.

“Është duke vazhduar procesi i vaksinimit në sallën “1Tetori”, po ashtu edhe në nivel vendi me dozën e parë dhe me dozën e dytë të njëjtën kohë, aktualisht deri në këto qaste që ne flasim vetëm në sallën “1 Tetori” kemi 460 vaksina të aplikuara, ndërsa nëse i referohemi nivel vendit, kemi rreth 1300 vaksina të aplikuara…nëse flasim nga dita e parë të fillimit të vaksinimit, dozë të parë dhe dozë të dytë deri në këto çaste ne tani jemi tek shifra e 80 mijë vaksinave të aplikuara”, tha ai.

Qytetarët për t’u vaksinuar duhet të aplikojnë në e-Kosova, dhe të presin thirrjen nga Ministria e Shëndetësisë për vaksinim.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë