Loading…

Këshillat që ju duhen për zhdukjen e ngjyrës së verdhë të dhëmbëve

  • 29/11/2021 | 18:47

Këshillat që ju duhen për zhdukjen e ngjyrës së verdhë të dhëmbëve

Në qoftë se nuk e keni këtë problem me siguri keni menduar se po flasim për tartarin si ushqim, por jo nuk është ky rasti. Është një lloj sëmundje që ndodh kur harroni rregullat kryesore të pastërtisë.


T’i lani ato 3 herë në ditë, të përdornin fijen dentare dhe t’i shpëlani pas ngrënies. Kur tartari bëhet pjesë e dhëmbëve tuaj mund të kthehet në një sëmundje sërioze përtej faktit që nuk është e këndshme për personin që e ka. Më poshtë janë disa mënyra për t’ju ndihmuar:

Sodë buke dhe kripë:

Kjo është mënyra më e dëgjuar sepse soda ka një efekt antibakterial dhe gjithashtu ndihmon në zbardhimin e dhëmbëve.

Lëkura e portokallit:

Keni menduar ndonjëherë cfarë mund të bëni me lekurën e mbetur të portokallit? Nqs jo mësojeni tani. Fruta të tilla si limoni, portokalli, qitro janë shumë efektivë për të hequr shenjat sepse përmbajnë acide. Mund të fërkoni dhëmbët me lëkurën për 2-3 minuta ose mund të bëni një pastë me të.

Lëngu i limonit:

Mund të shkëmbeni lekurën e portokallit me limonin për rezultate më të shpejta. Përdoreni lëngun e tij si një pastë.

Farat e susamit:

Këto fara bëjnë mirë për shendetin kur I hani por mund ti përdorni dhe për dhëmbët pasi ato kanë një veti si skrabi, pastrojnë dhe I bejnë dhëmbët tuaj të shkëlqejnë.

Vaji i kokosit:

Ky lloj vaji përthith papastertitë që ndodhen në gojën tuaj dhe ka të njëjtin efekt si një antibakterial.

Luleshtrydhet dhe domatet:

Nuk kishit menduar për një kombinim të tillë jemi të sigurt, por janë të pasura me vitamin C dhe mund ti përdornin nqs portokalli dhe limoni nuk ju pëlqen. Shtypini në formën e një paste dhe aplikojini në dhëmbët tuaj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë