Loading…

Kërkon përmirësim urgjent të arsimit në Kosovë

  • 06/12/2016 | 18:44

Kërkon përmirësim urgjent të arsimit në Kosovë

Pas vlerësimit Ndërkombëtar PISA 2015, rreth cilësisë së arsimit, që nxori Kosovën si shtet me cilësi të dobët, ka reaguar Presidenti i vendit Hashim Thaçi.

Ai ka thënë se rezultatet e PISTA-s, duhet m t’i marrim me seriozitetin më të madh në mënyrë që të bëhet përmirësimi në të gjitha nivelet i kualitetit të arsimit në Kosovë.

“Rezultatet e PISA-s dhe mangësitë e identifikuara në sistemin tonë arsimor duhet t’i marrim me seriozitetin më të madh.Është e vërtetë që arsimi në Kosovë ka pësuar diskriminim dhe shkatërrim shumë gjatë. Pas luftës, urgjente ishte të ndërtojmë shkolla dhe ta përmirësojmë infrastrukturën e përgjithshme edukativo-arsimore” ka thënë Thaçi.

“Fëmijët tanë duhet t’i përgatisim, t’i bëjmë më të shkathtë dhe më konkurrues me bashkëmoshatarët e tyre nga tërë bota”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë