Loading…

Kërkohet zbardhja e krimeve serbe në Sanxhak

  • 17/01/2017 | 18:54

Kërkohet zbardhja e krimeve serbe në Sanxhak

Sulejman Ugljanin, lideri i Partisë së Aksionit Demokrat të Sanxhakut ka thënë se organet shtetërore të Serbisë kanë humbur legjitimitetin te boshnjakët sepse edhe pas 20 vjetëve nuk i kanë zbardhur krimet në Sanxhak.


Ai në një tubim protestues në Novi Pazar, përcjell FoNet,  ka theksuar se “gjyqësia dhe policia nuk përfaqësojnë asgjë” dhe se” boshnjakët nuk kanë të drejtë të gjykojnë dhe gjykimet e të tjerëve as që i detyrojnë boshnjakët”.
Ugljanin e ka ftuar kryeministrin serb  Aleksandar Vuçiq dhe përfaqësuesit e Bashkimit Europian që të ndërmarrin masa me të cilat do të vendoseshin  rendi e ligji dhe të kthehet besim i boshnjakëve te shteti dhe tek organet e tij.
Ai ka theksuar se besimi mund të kthehet nëse organet shtetërore harmonizohet struktura kombëtare me atë që janë të punësuarve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë