Loading…

Kërkohet mbyllja e disa fabrikave në Mitrovicë

  • 23/02/2017 | 08:31

Kërkohet mbyllja e disa fabrikave në Mitrovicë

Pas reagimit të shqiptarëve të Mitrovicës së Veriut për rrezikun që u kanoset nga helmet toksike që dalin nga puna e një fabrike për përpunimin e vajrave motorike, e cila ndodhet në afërsi të “Lagjes së Boshnjakëve”, kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka kërkuar nga Ministria për Mjedis dhe Planifikim Hapësinor që t’ua ndërpresë punën dy operatorëve të tillë që veprojnë në jug të Mitrovicës.


Dy operatorë, për të cilët në Komunën e Mitrovicës thonë se janë kompetencë e nivelit qendror, veprimtaria e të cilëve është përpunimi i vajrave motorike, kërkohet që të mbyllen pasi që ata duke i përpunuar vajrat motorike në fakt prodhojnë helme toksike, rrezikojnë shëndetin e të gjithë qytetarëve të Mitrovicës, në jug dhe në veri.

Kryetari i Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, tha se janë shtuar tej mase ankesat e qytetarëve të Mitrovicës, veçanërisht të atyre përreth lagjeve lindore të lumit Ibër, të “Lagjes së Boshnjakëve” në veri, të lagjes “2 Korriku” në jug, të Shupkovcit dhe të mjediseve të tjera për shkak të ndotjes së ambientit, respektivisht të ajrit nga operatorët e licencuar nga ministritë përkatëse për përpunimin e vajrave motorike.

Madje, Bahtiri tha se qytetarët kanë nënshkruar edhe një peticion për ndërprerjen e punës së këtyre operatorëve.

Disa nga drejtorët komunalë të Mitrovicës, si dhe inspektorët thanë se kanë shkuar disa herë tek këta operatorë për t’i kërkuar dokumentet për punë dhe për leje të punës, por ata kishin refuzuar t’ua japin.

Sipas tyre, këta operatorë zakonisht punojnë ditëve të festave, të shtunave e të dielave, si dhe natën vonë kur ka mjegull dhe të reshura, për t’iu ikur syrit të inspektorëve të Komunës.

Ata kanë deklaruar se nuk kanë kompetenca për ndërmarrjen e masave ligjore që mund t’i detyrojnë operatorët për ndërprerjen e punës apo zbatimin e standardeve për mosndotje të ajrit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë