Loading…

Kërkohet heqja e barrierave ekonomike mes Kosovës dhe Shqipërisë

  • 12/11/2016 | 13:58

Kërkohet heqja e barrierave ekonomike mes Kosovës dhe Shqipërisë

Vizita dy ditore e Komisionit për Veprimtari Prodhuese, Tregti dhe Mjedis nga Kuvendi i Shqipërisë në Kosovë ka përfunduar sot. Komisioni bashkë me kryetarët, Muhamet Musafa nga Kosova dhe Eduard Shalsi nga Shqipëria, bënë një vlerësim të gjithanshëm bashkëpunimit ekonomik midis dy vendeve . Konstatimi i përbashkët ishte se bashkëpunimi ekonomik përkundër rritjes së vëllimit dhe formave ngecë dukshëm në krahasim me nevojat dhe mundësitë.

“Marrëveshjet e lidhur midis të dy vendve dhe qeverive po gjejnë zbatim të ngadalshëm edhe se ende një sere pengesash jotarifore dhe aktesh nënligjore  pengojnë këmbimin tregtar dhe transportin. Komisionet u pajtuan që të zhvillojnë një bashkëpunim lidhur me agjenden legjislative dhe përfarimin e saj, lidhur me identifikimin e projekteve të përbashkëta startegjike në infrastrukturë, bujqësi, turizëm , energji .

U ra dakord që shqetësimet e biznesve dhe asociacioneve të tyre lidhur me pengesat që të shumtën janë në nivel admnistartive dhe jopolitikë të merren seriozisht.

Secili Komision nga ana e vet do te merret me shqetësimet e palës tjetër duke ndërmarrë aksion të përbahskët që të punohet konkretisht me të gjithë akterët përgjegjës për të evituar barierat e bashkpunimit.

Komisioni nga Kuvendi i Shqiprisë u prit edhe nga Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, nga Zëvendëskryemisnitri Ramiz Kelmendi dhe minsitrat Lutfi Zharku dhe Blerand Stavileci”, ka njoftuar Mustafa nëpërmjet Facebook’ut.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë