Loading…

Katër vitaminat më të rëndësishme për lëkurën tuaj

  • 19/05/2022 | 19:06

Katër vitaminat më të rëndësishme për lëkurën tuaj

Rrezatimi i dëmshëm ultravjollcë vetëm dëmton lëkurën tonë, kështu që me kremrat dhe kremrat e duhur të diellit përpiqemi ta mbrojmë atë. Por ajo që duhet të bëjmë është t’i sigurojmë lëkurës tonë të gjitha vitaminat që i nevojiten.


Si e mbrojnë vitaminat lëkurën tonë?

Vitamina D

Përfitimi kryesor i vitaminës D, lidhet me rolin e saj në përthithjen e kalciumit dhe mbrojtjen e kockave. Përveç kësaj, vitamina D është gjetur se ndihmon në trajtimin e psoriasis (sëmundje e njohur edhe – herpes me luspa). Kalcitrioli është një formë sintetike e vitaminës D3, forma e prodhuar nga trupi i njeriut dhe përdoret si një pomadë për përdorim te pacientët me psoriasis, duke trajtuar inflamacionet e lëkurës.

Vitaminë C

Ka shumë produkte në treg që premtojnë të “ndalojnë” plakjen dhe përbërësi kryesor në shumicën prej tyre është vitamina C. Arsyeja pse vitamina C është kaq e mirë për lëkurën është e dyfishtë: vetitë e saj të fuqishme antioksiduese, nga një, dhe Roli në sintezën e kolagjenit nga ana tjetër. Përveç kësaj, kur marrim vitaminë C, efekti i kremit kundër diellit rritet, duke reduktuar dëmtimet e shkaktuara në qeliza dhe duke ndihmuar lëkurën të shërohet më shpejt. Në disa raste, madje mund të vonojë shfaqjen e rrudhave.

Vitamina E

Ashtu si vitamina C, përfitimi më i rëndësishëm i vitaminës E për lëkurën është mbrojtja nga rrezet ultravjollcë të diellit. Kur përdoret lokalisht, mund të thithë rrezet e dëmshme. Megjithatë, është treguar se produktet që aplikohen në mënyrë topike dhe përmbajnë të dyja vitaminat janë më efektive se ato që përmbajnë vetëm njërën.

Vitamina K.

Vitamina K gjendet në shumë kremra për lëkurën dhe ndihmon në trajtimin e shumë sëmundjeve. Shumë mjekë përdorin produkte që përmbajnë vitaminë K në pacientët që kanë kryer kohët e fundit operacion. Përveç kësaj, përdorimi aktual i vitaminës K mund të ndihmojë me probleme të ndryshme të lëkurës si venat me variçe, strijat, plagët dhe rrathët e errët poshtë syve. Megjithatë, hulumtimi që është bërë për vitaminën K nuk është aq i gjerë sa për vitaminat E dhe C, kështu që njohuritë tona për përfitimet e saj janë relativisht të kufizuara.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë