Loading…

Katër simptomat e mungesës së magnezit në organizmin tuaj

  • 07/02/2022 | 20:13

Katër simptomat e mungesës së magnezit në organizmin tuaj

Magnezi është një mineral që është një element biologjik jashtëzakonisht i rëndësishëm në trupin tonë.


Është e nevojshme të ruhet ekuilibri i përgjithshëm fiziologjik dhe metabolik sepse merr pjesë në sigurimin e energjisë së nevojshme për qelizat tona.

Është e nevojshme për aktivitetin dhe ekuilibrin e sistemit nervor.

Ka një efekt relaksues dhe qetësues dhe redukton nervozizmin e nervave dhe muskujve. Redukton sekretimin e adrenalinës dhe është efektiv në lehtësimin e ngërçeve dhe tensionit, për shembull në dhimbje koke dhe nervozizëm, sindromën e zorrës së irrituar, takikardi dhe dhimbje barku.

Merr pjesë në koagulimin e gjakut dhe metabolizmin e makronutrientëve kryesorë dhe mundëson prodhimin e energjisë. Ndihmon në ruajtjen e një pH të ekuilibruar në gjak, rregullon ritmin e zemrës.

Është jashtëzakonisht i rëndësishëm për shëndetin e kockave, sepse stabilizon dhe ristrukturon formimin dhe rritjen e kockave.

Rreth 60 për qind e magnezit gjendet në kocka, pjesa tjetër në indet e buta dhe vetëm një për qind gjendet në gjak.

Mungesa e magnezit është e zakonshme. Si do ta kuptoni që e keni këtë problem?

Këto janë 4 simptomat më të rëndësishme:

Një person i shëndetshëm duhet të ndihet gjithmonë mirë, jo vetëm fizikisht por edhe mendërisht. Nëse ju mungon magnezi, ai do të ndikojë edhe në psikikën tuaj, kështu që mund të përjetoni stres, ankth dhe depresion.

Një nga pasojat më të rrezikshme të mungesës së magnezit është kalcifikimi i arterieve. Nivelet e ulëta të magnezit çojnë në këtë gjendje dhe shkaktojnë probleme koronare, duke përfshirë sëmundjet e zemrës.

Sulmi në zemër është dukshëm më i zakonshëm te njerëzit që vuajnë nga mungesa kronike e magnezit.

Ngërçet e muskujve ndodhin kur një muskul tkurret në mënyrë të pakontrolluar, gjë që shpesh është pasojë e mungesës së magnezit. Domethënë, sa më pak magnez të marrë trupi, aq më shumë oksigjen i nevojitet indit muskulor për çdo lloj aktiviteti fizik.

Problemet me kockat janë një tjetër simptomë.

Për të stimuluar përthithjen e kalciumit që marrim përmes dietës, trupi ynë ka nevojë për vitaminë D, dhe ajo mund të “aktivizohet” dhe të kryejë funksionin e saj vetëm nëse ka mjaftueshëm magnez.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë