Loading…

Katër astronautë arrijnë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

  • 18/11/2020 | 11:07

Katër astronautë arrijnë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

Anija kozmike SpaceX Crew Dragon e cila u nisi nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida me katër astronautë në bord të Dielën në mbrëmje u ankorua me Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar rreth orës 11:00.  Transmeton Gazeta Metro


Anija kozmike shkoi drejt stacionit,  ngjarja u duk se ishte një djegie e ngadaltë për ata që shikonin transmetimin e drejtpërdrejtë të NASA-s, por kjo sepse anija kozmike dhe ISS po udhëtonin me të njëjtën shpejtësi më shumë se 17,000 milje në orë, shpejtësia e nevojshme për të mbajtur objektet që rrotullohen rreth Tokës.
Astronautët – Michael Hopkins, Victor Glover dhe Shannon Walker me NASA dhe Soichi Noguchi, një astronaut me agjencinë hapësinore të Japonisë – dolën duke rrezatuar nga kapsolla rreth dy orë më vonë pasi ishin kryer një seri kontrollesh për të siguruar që anija kozmike dhe ISS të kishin një vulë të ajrit të ngushtë. Ata kishin qenë në kapsulë për afërsisht më shumë se 30 orë.

Astronautët e sapoardhur ndanë përqafime dhe përshëndetje me astronautin e NASA-s Kate Rubins dhe Sergej Ryzhikov dhe Sergey Kud-Sverchkov të Rusisë, të cilët tashmë janë në bordin e ISS. Ata arritën muajin e kaluar me një anije kozmike ruse Soyuz. Kathy Lueders, kreu i NASA-s për fluturimin hapësinor njerëzor, doli në radio për të folur me ekuipazhin menjëherë pas mbërritjes.

Lidhja e sigurt e ndeshjes së parë të një misioni të rëndësishëm për NASA dhe SpaceX, të cilët kanë punuar së bashku për një dekadë për të kthyer aftësitë njerëzore të fluturimit hapësinor në Shtetet e Bashkuara.

Deri në 13 astronautë ishin në bord në të njëjtën kohë në vitin 2009. Por ky numër herë pas here ka rënë në tre, gjë që lë më pak njerëz për të ndihmuar eksperimentet dhe për të mbajtur të mirëmbajtur stacionin hapësinor, sipas NASA.
Kjo gjithashtu shënon misionin e parë të plotë të ekuipazhit plotësisht operacional për SpaceX. Transmeton gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë