Loading…

Katastrofat natyrore, sa i kushtuan botës për 2016?

  • 04/01/2017 | 20:18

Katastrofat natyrore, sa i kushtuan botës për 2016?

Katastrofat natyrore kanë shkaktuar dëme me vlerë prej 175 miliardë dollarë për vitin 2016, niveli më i lartë që prej vitit 2012, por kanë qenë më pak vdekjeprurëse se sa viti 2015, sipas një studimi të publikuar sot nga agjencia gjermane e sigurimeve “Munich Re”. “Në 175 miliardë dollarë dëme, vetëm 50 miliardë ishin të garantuar, theksohet në këtë studim të “Munich Re”, që është një kompani referencë në sektor. Nga ana tjetër, vitin e kaluar katastrofat natyrore kanë sjellë vdekjen e 8 700 personave, shumë më pak se sa në vitin 2015 (25 400 të vdekur).

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë