Loading…

Kaq e madhe është shkretëtira e saharasë, ja në sa shtete shtrihet

  • 02/10/2022 | 19:12

Kaq e madhe është shkretëtira e saharasë, ja në sa shtete shtrihet

Sahara është shkretëtira më e madhe e nxehtë në botë. Ajo llogaritet të jetë 9 milionë e 200 mijë kilometra katrorë, që nënkupton përafërsisht sa sipërfaqja e Kinës.


Shtrihet në dhjetë shtete Algjeria, Çadi, Egjipti, Libia, Mali, Mauritania, Maroku, Nigeri, Sudani dhe Tunizia.

Studimet thonë se është e vjetër mbi 4 milionë e 600 mijë vjet.

Kjo shkretëtirë ka reshje të papërfillshme shiu për shkak të klimës së saj të nxehtë.

Temperaturat shkojnë mbi 55 c, madje në raste edhe më shumë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë