Loading…

Kanceri i syve te fëmijët: Faktorët e rrezikut, diagnoza dhe trajtimi

  • 20/02/2024 | 09:37

Kanceri i syve te fëmijët: Faktorët e rrezikut, diagnoza dhe trajtimi

Kanceri i syve te fëmijët është një sfidë serioze për shëndetin e tyre.


Një nga format më të rënda të kancerit të syrit të fëmijëve është retinoblastoma. Kjo sëmundje, e quajtur shpesh “kërcënimi i heshtur”, mund të prek fëmijët nën moshën pesë vjeç.

Shenjat e saj mund të përfshijnë leukokori (refleksion i syve të bardhë), strabizëm (sytë e kryqëzuar), ose ndryshime të dukshme në pamjen e syrit, shkruan Health Site.

Identifikimi i faktorëve të rrezikut është kritik për njohjen e hershme të kancerit të syrit. Historia familjare e retinoblastomës, mosha e prindit dhe teknologjitë riprodhuese si IVF mund të rrisin rrezikun e kësaj sëmundjeje.

Diagnoza e hershme është thelbësore për trajtimin e suksesshëm të kancerit të syrit. Mjete diagnostikuese si fotografia e fundusit, ultratingulli dhe MRI ndihmojnë në identifikimin e retinoblastomës dhe përcaktimin e shtrirjes së saj.

Përshtatja e strategjive të trajtimit bëhet në varësi të madhësisë dhe vendndodhjes së tumorit dhe përfshin terapi me lazer, kimioterapi, dhe në raste të rënda, heqjen e syrit të prekur.

Ndërgjegjësimi dhe zbulimi i hershëm janë thelbësore për trajtimin e suksesshëm të kancerit të syrit tek fëmijët.

Prindërit duhet të kryejnë kontrolle të rregullta të syve, veçanërisht nëse kanë faktorë të rrezikut, për të siguruar mirëqenien e fëmijëve të tyre.

Këto informacione janë thelbësore për të kuptuar, parandaluar dhe trajtuar kancerin e syrit tek fëmijët, raporton Gazeta Shneta.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë