Loading…

Kanada vendi i liqeneve

  • 07/11/2016 | 20:12

Kanada vendi i liqeneve

Kanada numëron mbi 3 milionë liqene, duke e bërë kështu si vendin me më së shumti liqene në gjithë globin.

Këto liqene përbëjnë 9% të territorit të Kanadasë. Ndërsa zotëron 60% të të gjithë liqeneve të botës me ujë të freskët.
banff-national-park-alberta-canada

Kanadaja, së bashku me Alaskën, zënë pjesën veriore të Amerikës së Veriut dhe pas Rusisë, është vendi më i madh në botë për nga sipërfaqja. Në jug dhe në veriperëndim kufizohet me SHBA dhe në tri anë laget nga deti: oqeani Paqësor në perëndim, oqeani i Ngrirë Arktik në veri dhe oqeani Atlantik në lindje.

Emerald lake in Yoho national Park Canadian Rockies

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë