Loading…

Kaloi 39 vjet në burg për një krim që nuk e kishte kryer

  • 25/02/2019 | 20:18

Kaloi 39 vjet në burg për një krim që nuk e kishte kryer

Craig Coley u denua në vitin 1978 për vrasjen e Rhonda Wicht dhe djalit të saj 4-vjeçar për tu kuptuar pas 39 viteve se ai nuk e kishte kryer këtë krim, transmeton Gazeta Metro.

Çështja u rihap pas kaq shumë vitesh dhe nga provat e AND-së, rezultoi se nuk ishte Colei vrasësi.

Ai u denua për vrasjen e gruas së tij dhe djalit të saj. Gruaja u gjet e mbytur me litar. Djali i Ëicht ishte mbytur në shtratin e tij.

Ishte dëshmia e fqinjit të gruas që solli dënimin e Colei. Dëshmitari tha se pa kamionin e tij të parkuar jashtë ndërtesës së gruas dhe pa dikë që përputhej me përshkrimin e tij.

Coley u dënua me burgim të përjetshëm pa kusht.

Lufta e Coley për të përmbysur vendimin u ndihmua nga një agjent policie në Simi Valley, Mike Bender.

Fillimisht u konstatua se dëshmitari, që tha se pa kamionin e Colei nuk mund të kishte një pamje të qartë të automjetit nga dritarja e tij.

Dëshmitë bindëse për pafajësinë e tij u siguruan kur provat e AND-së të mbledhura në vendngjarje u ri-ekzaminuan.

Asnjë ADN nuk përputhej me atë të 71 vjeçarit.

Coley u konsiderua si një i burgosur model pasi studoi për një diplomë bachelor gjatë kohës që ishte në burg. Ai pas është I shpallur I pa fajshëm do të marrë  do marrë shpërblim prej 21 milionë dollarë./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë