Loading…

Kafe apo çaj në mëngjes? Cila është më e shëndetshme

  • 20/03/2022 | 10:02

Kafe apo çaj në mëngjes? Cila është më e shëndetshme

Mëngjesi është një vakt shumë i rëndësishëm.


Marrja e kafesë në mëngjes ofron një sërë përfitimesh përveç faktit që bën të ndiheni energjik.

Kafeja përmban shumë përbërës dhe antioksidantë që stimulojnë shëndetin.

Nëse qëllimi juaj është një zorrë e shëndetshme, atëherë mund ta zëvendësoni kafen me një filxhan çaj.

Si ndikon çaji në zorrë

Nëse provoni çajin jeshil ose xhenxhefili, do të jeni në gjendje të korrni përfitimet shëndetësore që shkojnë përtej kafesë.

Për shembull, gjethet e çajit jeshil përmbajnë antioksidantin L-theanine, për të cilin hulumtimet kanë treguar se mund të ketë veti neuro-protektive, duke reduktuar rrezikun e demencës dhe gjithashtu ndihmon në përmirësimin e kujtesës, vëmendjes dhe funksionit ekzekutiv.

Dhe ndërsa kafeja është gjithashtu e pasur me antioksidantë, ajo nuk përmban L-theanine.

Përveç kësaj, çaji i xhenxhefilit mund të ketë një efekt veçanërisht qetësues në zorrët tuaja. Xhenxhefili ndihmon në lehtësimin e dispepsit, kështu që një filxhan çaj xhenxhefili mund të ketë një efekt qetësues për gazrat, sindromën e zorrës së irrituar dhe shqetësimin e përgjithshëm.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë