Loading…

Kadaj-Bujupi: Avansimi i FSK-së s’po bëhet në mënyrën më të mirë

  • 09/03/2017 | 21:41

Kadaj-Bujupi: Avansimi i FSK-së s’po bëhet në mënyrën më të mirë

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj-Bujupi ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje ka kohë që kërkon që Kosova të ketë Ushtri.

Sipas saj, kjo do të duhej të ndodhte përmes ndryshimit të Kushtetutës.

“Ka kohë që Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar që të ndodh transformimi dhe Kosova të ketë ushtrinë. Kjo do të duhej të ndodhte përmes Kushteutës së vendit”.

“Krijimi i Ushtrisë ndodh mbi bazën e aktit Sovran – Kushtetutës”.

Kadaj-Bujupi që është e ftuar në Zona e Debatit në Klan Kosova ka thënë se pavarësisht që Lëvizja Vetëvendosje do të donte krijimin e Ushtrisë përmes ndryshimeve kushtetuese, e përkrahë edhe iniciativën e presidentit.

“I kemi përkrahur edhe ndryshimet që janë propozuar përmes një ligj. Kemi mbledhur edhe ekspertë që ky ligj të përmirësohet. Ne jo vetëm që përkrahim këtë ligj, por jemi që ta shtyjmë”.

“Një avancim që po ndodh është i mirëseardhur – edhe pse nuk po bëhet në mënyrën më të mirë të mundshme. Është pafuqi e partnerëve të koalicionit, që pa Listën Serbe të kemi vetëm një transformim, avancim të rolit të FSK-së”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë