Loading…

Ka ndërruar jetë nobelisti i letërsisë Derek Walcott

  • 18/03/2017 | 08:20

Ka ndërruar jetë nobelisti i letërsisë Derek Walcott

Ka vdekur nobelisti Derek Walcott  në moshën 87 vjeçare në shtëpinë e tij në ishujt e Karaibeve, pas një sëmundje të gjatë.


Ai ishte vlerësuar nga kritiket si një nga poetet më të mëdhenj të Karaibeve.Shkrimet e poetit përfshijnë “In A Green Night: Poems” dhe puna e tij epike “Omeros” që bazohet tek “Iliada dhe Odisea” e Homerit.

Walcott kishte fituar çmimin Nobel për Letërsi në vitin 1992 si dhe çmimin TC Eliot për poezi në vitin 2011.Komiteti i çmimeve Nobel, e kishte  cilësuar stilin e Walcott melankolik dhe të ndjeshëm.

Përveç këtyre ai ishte nderuar edhe me shumë çmime të tjera./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë