Loading…

Juventusi ka harxhuar 446.8 milionë euro në vitet e fundit vetëm për qendërsulmues – 300 milionë shkuan vetëm për tre prej tyre

  • 29/01/2022 | 08:29

Juventusi ka harxhuar 446.8 milionë euro në vitet e fundit vetëm për qendërsulmues – 300 milionë shkuan vetëm për tre prej tyre

Juventusi mbete klubi italian që shpenzon më shumë në vitet e fundit e fundit, ndërsa sukseset në dekadën e fundit nuk kanë munguar.


“Zonja e Vjetër” ka nënshkruar me sulmuesin e Fiorentinës, Dusan Vlahovic, për një shifër që kap shumën e 75 milionë euro.

Klubi nga Torino në shpenzimet e tyre totale për kërkimi e një qendërsulmuesi ka harxhuar 446.8 milionë euro.

Megjithatë, shumë nga këto blerje kanë përfunduar si dështime të tmerrshme.

Lojtari më i shtrenjtë i blerë ndonjëherë është Cristiano Ronaldo që erdhi për 117 milionë euro, ndërsa pas tij vjen Gonzalo Higuain me 90 milionë euro.

Në sezonin 2021/22 deri në këtë pikë, Vlahovic ka shënuar 17 gola në 21 ndeshje, që është një numë më i madh i golave se sa ato të shënuara nga sulmuesit aktual të “Allianz Stadium”, me Alvaro Morata, Moise Kean dhe Kaio Jorge që së bashku kanë një total prej 12 golave.

Paulo Dybala i vetëm ka shënuar 11 gola nga një pozicion më i tërhequr se i sulmuesit, megjithatë bardhezinjtë mund të mos zgjasin kontratën e tij.

Golat kanë qenë prej kohësh një problem për Zonjën e Vjetër dhe lista e lojtarëve që ata kanë nënshkruar për të provuar dhe korrigjuar atë gjatë dekadës së fundit është i madh.

Më poshtë disa nga blerjet më të mëdha të Juventusit
Cristiano Ronaldo (Real Madrid): 117 milionë euro

Gonzalo Higuain (Napoli): 90 milionë euro

Dusan Vlahovic (Fiorentina): 75 milionë euro

Alvaro Morata (Real Madrid): 20 milionë euro

Mario Mandzukic (Atletico): 19 milionë euro

Simone Zaza (Sassuolo): 18 milionë euro

Alessandro Matri (Cagliari): 15.5 milionë euro

Mirko Vucinic (Roma): 15 milionë euro

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë