Loading…

Jusuf Thaçi: Ranë edhe Kurti e VV’ja, ripërcaktimi i kufijve, zgjidhja e vetme e mundshme mes Kosovës e Serbisë

  • 23/03/2023 | 18:10

Jusuf Thaçi: Ranë edhe Kurti e VV’ja, ripërcaktimi i kufijve, zgjidhja e vetme e mundshme mes Kosovës e Serbisë

Ish zëvendësministri i Arsimit në qeverinë Kurti I, Jusuf Thaçi, ka thënë se zgjidhja e vetme e mundshme mes Kosovës e Serbisë është ripërcaktimi i kufijve, transmeton Gazeta Metro.


Kjo për shkak se, tashmë ka rënë edhe kështjella e fundit që rezistonte kundër Asociacionit, sipas tij.

Tutje, Thaçi tha se asnjë bashkësi nuk duhet të lejohet në vendin tonë, qoftë ajo e fortë, ose e dobët.

“Tashmë që kështjella e fundit që rezistonte kundër Zajednicës/Asociacionit ra (Albin Kurti dhe LVV-ja), në horizont mund të shihet vetëm një zgjidhje e mundshme për zgjidhjen e problemit mes Kosovës dhe Serbisë (meqë Zajednica nuk duhet të lejohet assesi në Kosovë, as e fortë e as e dobët, sepse çfarëdo mekanizmi a ingerence shtesë për komunitetin serb në Kosovë nga ato që aktualisht ata kanë me kushtetutën dhe me ligjet e Kosovës do të jetë dëmtim shtesë i funksionalitetit të shtetit të Kosovës)”, shkroi ndër tjerash ai. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë