Loading…

Janë 37 mijë veteranë që marrin pensione

  • 27/10/2018 | 11:37

Janë 37 mijë veteranë që marrin pensione

Po vazhdojnë debatet që kanë të bëjnë me numrin e veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare, ndërkohë dosja me emrat e 20 mijë veteranëve që dyshohet të jenë të rremë, e përgatitur nga prokurori Elez Blakaj, u  rikthye nga gjykata në prokurori.


Ndërsa, të gjithë vazhdojnë të flasin për këtë çështje, rreth 37 mijë persona marrin pension si veteranë, e të gjithë krerët e vendit deklarojnë se ishin vetëm, rreth 15 mijë luftëtarë.

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, siç raporton Kosovapress, tregon sa janë aktualisht, e që sipas tij, numri po rritet vazhdimisht.

“Ato shifra aktualisht lëvizin çdo ditë, sepse çdo ditë ka kërkesa të reja. Nëse nuk gaboj,  sot nuk e kam marrë numrin e saktë, por janë rreth 37 mijë të cilat hyjnë në sistemin e pagesave, dhe ajo çka mund të ju garantoj veteranëve dhe qytetarëve është se ne kemi obligim moral dhe qytetar që të kujdesemi që të kemi buxhet, se ato të drejta të garantuara me ligj, ne duhet t’i zbatojmë në praktikë. Dhe përgjegjësia ime si ministër është që ne të planifikojmë buxhet për pagesat e tyre sipas ligjit”, thotë Reçica.

Ushtria Çlirimtare e Kosovës  përmbylli mandatin e saj më 13 qershor 1999. Më 29 qershor ajo u transformua në Trupat Mbrojtëse të Kosovës, (TMK). Një prej detyrave të para në atë kohë ka qenë regjistrimi i veteranëve dhe i armëve që janë shfrytëzuar në luftë.

Lidhur me numrin e veteranëve të UÇK-së, kohët e fundit janë dhënë shifra të ndryshme për numrin e veteranëve nga udhëheqës të luftës. Ndërsa në një hulumtim të Organizatës për Migrim (IOM, pjesë e OKB), numri i pjesëtarëve të UÇK-së menjëherë pas luftës ishte 24, 577.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë