Loading…

Ja si rrejnë rusët për UÇK dhe FMN

  • 29/11/2016 | 20:37

Ja si rrejnë rusët për UÇK dhe FMN

Agjencia e lajmeve ruse Sputnjik ka leshuar një tekst plotë gënjeshtra që po i servohet opinionit ndërkombëtar. Ai vijon sikur më poshtë:


Në 20 vitet e fundit, Kosova ka dhënë më shumë se dy miliardë dollarë, ose më mirë të themi 100 milionë dollarë në vit në kompensim për luftëtarët e UÇK-së para këto nga SHBA-të dhe BE.

Rreth 500 veteranë të UÇK’së janë duke luftuar në Siri në anën e ISIS (i ashtuquajturi Shteti Islamik), kështu duke e bërë shtetin e Kosovës vendin e pestë në botë për krye banori të cilët iu bashkuan luftës krahë Shtetit Islamik.

Këshilli i Kosovës për verifikimin e veteranëve ka regjistruar këtë vit rreth 46,000 veteranë të UÇK-së të cilët kanë fituar të drejtën e pensionit të veteranit të luftës.

Sipas FMN-së thuhet se “vitin e kaluar, institucionet e Kosovës kanë filluar të paguajnë me rreth 170 euro veteranët të cilët në atë kohë ishin të regjistruar vetëm 12,000. Ndërkohë që numri i tyre është rritur drastikisht dhe ka bërë që Prishtina të kërkojë fonde shtesë nga FMN.” thotë Sputnjik.

Sipas disa të dhënave, buxheti i planifikuar i Kosovës për vitin 2017 arrin rreth dy miliardë euro dhe është parashikuar  për transformimin e Shërbimit të Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri, me miratimin e FMN-së.

Gjithashtu thuhet se nga viti 2000 e deri në 2010, Kosova ka marrë 40.7 miliardë dollarë nga bashkësia ndërkombëtare.


Kështu përfundon teksti përplotë gënjeshtra i Sputnjik, i tranmetuar në Tanjug./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë