Loading…

Ja kur u përdor për herë të parë termi ‘Kosovë’ (Video)

  • 01/02/2017 | 22:56

Ja kur u përdor për herë të parë termi ‘Kosovë’ (Video)

Është historiani Jahja Drançolli i cili ka folur sot për betejën që në histori njihet si “Beteja e Kosovës”, duke treguar kështu për periudhën e shekullit 14 dhe emrit Kosovë.


Qysh nga ky shekull Drançolli thotë se ka ndodhur kjo betejë e famshme, gjithmonë duke u bazuar në shkrimet historike.

Ai, në emisionin “Komiteti” ka shpjeguar nëse edhe gjatë kësaj kohe është përdorur termi ‘Kosovë’.

Dëgjoni shpjegimet e tij duke shikuar videon më poshtë:

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë