Loading…

Ja kur duhet ta hani vaktin e fundit të ditës

  • 08/02/2023 | 23:20

Ja kur duhet ta hani vaktin e fundit të ditës

Nuk është vetëm ajo që ju hani që rrit rrezikun për sëmundje të zemrës – studiuesit tani thonë se edhe koha kur ju ushqeheni gjithashtu mund të luajë një rol.


Gratë që kanë konsumuar darkën pas orës 6 pasdite mund të përballen me një rrezik më të madh të vrasësit kryesor në botë, sugjeroi një studim një vjeçar.

Ato që hëngrën më vonë kishin më shumë faktorë rreziku, siç janë tensioni i lartë, indeksi i lartë i masës trupore (BMI) dhe kontrolli i dobët i sheqerit në gjak.

Ekspertët e Universitetit Columbia, të cilët studiuan 112 gra, thonë se zgjedhja për të ngrënë më herët në mbrëmje mund të jetë një mënyrë ‘e thjeshtë’ për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Shëndeti kardiovaskular u vlerësua duke përdorur masat Simple 7 të Shoqatës së Zemrës Amerikane. Ato përfshijnë mos pirjen e duhanit, të qenit aktiv, të ushqyerit e shëndetshëm, pesha e shëndetshme si dhe kolesteroli i ulët, presionin e gjakut dhe niveli i sheqerit në gjak.

Studimet kanë treguar vazhdimisht se njerëzit që i përmbahen më shumë masave kanë një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë