Loading…

Ja çfarë nuk dini për kërthizën

  • 16/03/2017 | 23:00

Ja çfarë nuk dini për kërthizën

Një grup shkencëtarësh amerikanë të North Carolina State University, studiuan bakteret e pranishme në kërthizat e një grupi njerëzish dhe ajo që zbuluan është befasuese.

Në kërthizë u gjetën shumë lloje bakteresh dhe mikroorganizmash që formonin një ekosistem të ngjashëm me atë të një pylli.

Studiuesit analizuan 60 kërthiza, duke zbuluar 3368 specie të ndryshme bakteresh, 1400 prej të cilëve të pa studiuar më parë.

Sipas studiuesve, mikroorganizmat që gjenden në kërthizë mund të ndikojnë në shëndet dhe mund të prekin një sërë funksionesh imunitare, duke nisur nga krijimi i akneve deri në butësinë e lëkurës. Ajo që mbetet për t’u kuptuar në studime të mëtejshme është pse ndodhen në kërthizë dhe funksioni i tyre.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë