Loading…

ISW: Vetëm një seri fitoresh ukrainase mund ta bindin Putinin të ulet në tryezën e bisedimeve

  • 27/03/2023 | 13:34

ISW: Vetëm një seri fitoresh ukrainase mund ta bindin Putinin të ulet në tryezën e bisedimeve

Përditësimi i fundit i Institutit për Studimin e Luftës ka thënë se presidenti rus mbetet i përkushtuar për të marrë Ukrainën me forcë.


Sipas grupit të ekspertëve, ai nuk ka ndryshuar në qëllimet e tij që nga shpërthimi i luftës dhe asnjë nga “dështimet e përpjekjeve të tij të mëdha ushtarake” nuk e ka bindur atë të ulet në tryezën e bisedimeve.

ISW shkroi: “Lufta do të zgjasë për aq kohë sa Putini beson se ai mund të imponojë vullnetin e tij në Ukrainë duke luftuar ose duke thyer vullnetin e ukrainasve për të luftuar pas braktisjes së tyre nga Perëndimi”.

Kështu, sipas ISW, vetëm një seri fitoresh ukrainase mund ta bindë Putinin të negociojë me kushte të tjera përveç pushtimit territorial të Ukrainës.

“Ka arsye për të pritur që forcat ukrainase, në fakt, mund të arrijnë përfitime përmes një kundërofensive”, shtoi ISW.

Një vlerësim i tillë vjen në ditën kur gjeneralkoloneli Oleksandr Syrskyi tha se trupat e tij po vazhdonin të zmbrapsnin sulmet e rënda ruse në qytetin lindor.

“Faza më intensive e betejës për Bakhmut vazhdon. Situata është vazhdimisht e vështirë. Armiku pëson humbje të konsiderueshme në burime njerëzore, armë dhe pajisje ushtarake, por vazhdon të kryejë veprime sulmuese”, citohet të ketë thënë ai.

Ndërsa duke lavdëruar qëndrueshmërinë e njerëzve të tij në “kushte jashtëzakonisht të vështira”, ai shtoi: “Mbrojtja e Bakhmutit është për shkak të nevojës ushtarake… Ne jemi duke llogaritur të gjitha opsionet e mundshme për zhvillimin e ngjarjeve dhe do të reagojmë në mënyrë adekuate ndaj situatës aktuale”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë