Loading…

Ismajl Kadare vizitë një ditore në Ferizaj

  • 31/03/2017 | 15:06

Ismajl Kadare vizitë një ditore në Ferizaj

Këtë vit çmimi “Finesa” për vitin 2017, t’i ndahet shkrimtarit të madh Ismajl Kadare me motivacionin për vepër jetësore “Kolosi i veprave shqipe”.Sipas drejtorit Ferati, është parapare që edhe parku tek teatri i qytetit të emërohet me emrin Ismajl Kadare.

“Përveç ndarjes së çmimit është nxjerr edhe një propozim që sot do të dorëzohet në Kuvendin Komunal dhe në komisionin për emërimin e rrugëve dhe shesheve në Ferizaj, që sheshi tek tetari i qytetit të emërohet me emrin Ismajl Kadare”, ka thënë Ferati. Ai gjithashtu tha se Komuna e Ferizajt ka nxjerre një rregullore për dhënien e çmimeve dhe dekoratave dhe ky çmim ndahet në kuadër të rregullores, transmeton Gazeta Metro

TO GO WITH STORY BY LAURENT LOZANO Albanian novelist Ismail Kadare gestures during an interview with AFP on February 8, 2015 in Jerusalem. Born in 1936 in the Albanian mountain town of Girokaster, Kadare has won a number of prestigious prizes including the first international Man Booker Prize in 2005. AFP PHOTO/ GALI TIBBON

“Ne do të kemi një manifestim shumë të dinjiteteshëm, duke përfshirë të gjitha institucionet komunale, shoqërinë civile dhe mediat, siç kanë qenë pjesë e takimit dhe komisionit për nxjerrjen e këtij çmimi, por gjithashtu do të jenë pjesë e organizimit dhe protokollit për pritjen e Ismajl Kadares”, ka thënë drejtori Ferati, duke shtuar se për detaje të tjera të gjithë do të njoftohen me kohën. Ismajl Kadare do të jetë në një vizite një ditore në këtë qytet./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë