Loading…

Ishin ushtarë të KFOR’it menjëherë pas luftës në Kosovë, sot ata vijnë me një qëllim krejt tjetër

  • 09/03/2020 | 14:10

Ishin ushtarë të KFOR’it menjëherë pas luftës në Kosovë, sot ata vijnë me një qëllim krejt tjetër

Një grup i veteranëve holandezë të KFOR-it po përgatiten për vizitën e radhës në Kosovë. Shumica e tyre jane duke shkuar për herë të parë pas misionit të vitit 1999. Këtë herë, ata janë duke mbledhur para për të dërguar donacione të ndryshme.


Ndonëse kanë kaluar më shumë se dy dekada që kur ishte në Kosovë, për Marcon ende është realitet i përditshëm, që e përcjell ngado.

Ish- ushtari holandez mori pjesë më 1999 në rindërtimin e pasojave të luftës në Kosovën e shkatërruar. Ai e mori përsëri PTSD-në në Holandë për shkak të përvojave traumatike që kishte atje. Hapi i fundit në terapi për të është të shohë me sytë e tij se si ka përparuar vendi tani, transmeton Indeksonline.

“Me pesëmbëdhjetë ish-ushtarët e tjerë që ishin gjithashtu në mision në atë kohë, ai do të kthehet në mesin e majit për të ofruar ndihmë në zonë. Kosova është një nga vendet më të varfra në Evropë dhe megjithëse njerëzit kanë punuar shumë për rindërtimin pas luftës, disa situata janë të rënda”, shkruan mediumi holandez Hart Van Nederland.

Iniciatorët e planit, Peggy dhe Chris, janë rikthyer rregullisht viteve e fundit që nga vendosja e tyre si ushtarë në Kosovë.

“Është bërë shumë më mirë,” thotë Peggy.

“Ne udhëtuam nëpër male me rërë plot vrima në rrugët e ndotura. Tani ka autostradë asfalti”. Por sidomos të moshuarit që humbën shumë familje në luftë po vuajnë ende”.

Chris: “Ka njerëz të moshuar që nuk kanë para të mjaftueshme për të ngrohur shtëpinë e tyre, kjo është shumë e keqe”.

Paratë janë mbledhur përmes Stichting de Brug, i cili është angazhuar të ndihmojë zonën për vite me radhë.

Ideja është që të ruhen dhe shpërndahen mallrat në vend sa më shumë që të jetë e mundur.

Për shembull, ata duan të blejnë dru zjarri për shpërndarje. Do të jetë një udhëtim emocionues për Marcon.

“Tani që po flasim përsëri, shumë histori po dalin, se si e përjetuam atë. Disa kanë pësuar mbresa. Të flasësh për Kosovën të sjellë një copë shoqëri nga e kaluara. Unë e shoh këtë udhëtim si hapin e fundit në procesin tim të misionit”, përfundon ish-ushtari holandez.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë