Loading…

Ish-ushtari i KFOR’it: Kosova është zemra e Serbisë (Video)

  • 06/04/2017 | 15:04

Ish-ushtari i KFOR’it: Kosova është zemra e Serbisë (Video)

Ish-ushtari i KFOR-it, Kristian Kahrs, vazhdon propagandën kundër shtetit të Kosovës, duke e quajtur historinë e shtetit të ri si të falsifikuar dhe duke mohuar shifrat e krimeve serbe dhe të dhunimi të grave gjatë luftës në Kosovë.


Ai është një përkrahës i madh i Serbisë dhe një propogandues i pandalshëm kundër Kosovës, duke tentuar me çdo mënyrë ta njëllosë atë dhe ta dëmtojë imazhin ndërkombëtarë të saj, transmeton Politiko.net.

Kristian Kahrs pas luftës ishte pjesëtar i trupave norvegjeze të KFOR’it dhe për një kohë ka punuar në zyrën për informim të KFOR’it në Kosovë.

Ai tani është kandidat i Partisë Demokratike në Norvegji për zgjedhjet parlamentare që do të mbahen në shtator në këtë shtet. Duke propaganduar kundër Kosovës ai synon të marrë votat e serbëve dhe të gjithë atyre që janë kundër Kosovës dhe të zgjidhet në zgjedhjet e shtatorit atje.

Kahrs ka krijuar një webfaqe “http://sorryserbia.com/” përmes të cilës kërkon edhe donacione për fushatën e tij zgjedhore.

Ai thotë se publikisht përmes RTS’së i ka kërkuar falje Serbisë, siç shpehet ai, ‘për dështimin e NATO’s për të mbrojtur jo-shqiptarët në Kosovë”.

Së fundi ai ka publikuar një mesazh në youtube (), ku e përsëritë disa herë si në kor se “Kosova është Serbi”, “Kosova është zemra e Serbisë”, transmeton politiko.net.

Nëse zgjedhejt deputet ai u premton serbëve se do të inicojë tërheqjen e njohjes së Kosovës nga Norvegjia dhe se do ta ndërrojë ambasadorin norvegjez në Kosovë, për të cilin duket se nuk gëzon simpati.

Kahrs thotë në mesazhin e tij se partia e tij e ka të theksuar qartë në programin e saj se nuk e mbështetë luftën e NATO’s kundër ish Jugosllavisë.

Ai vë në dyshim qëllimin e intervenimit të NATO’s në Kosovë që ndaloi gjakderdhjen dhe ndali gjenocidin serb mbi popullatën shqiptare. Sipas tij, demokratët e Nervegjisë nuk e mbështesin ndarjen e Kosovës nga Serbia duke propaganduar se ‘pavarësia çon në  lejon një shteti të pavarur islamik”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë