Loading…

Ish-kryeministri suedez porosi për Kosovën: Urgjentisht t’i kaloni krizat

  • 30/03/2018 | 08:44

Ish-kryeministri suedez porosi për Kosovën: Urgjentisht t’i kaloni krizat

Ish-kryeministri i Suedisë, njëherësh pjesë e Këshillit të Evropës për Marrëdhënie me Jashtë (ECFR), Karl Bildt, ka thënë se është ëe nevojshme të tejkalohen urgjentisht krizat aktuale dhe të forcohet dialogu në mes Prishtinës dhe Beogradit.


“Urgjentisht të kalohet kriza e tanishme dhe të forcohet dialogu Kosovë-Serbi. Bashkimit Evropian dhe të tjerët duhet të shtojnë përpjekjet e tyre për të lëvizur rajonin përpara. Nuk duhet pasur rrezik për të rrëshqitur përsëri në zakonet e vjetra”, ka shkruar ai, transmeton Indeksonline.

Duhet shtuar se pas zhvillimeve të fundit që ishin të hënën në veri të Kosovës, pothuajse gjithë përfaqësuesit e huaj porositën dy vendet që të ulen dhe të dialogojnë për secilin zhvillim në Kosovë dhe Serbi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë