Loading…

Ish-komandanti i FSK-së: Ushtrisë i duhen edhe disa vjet për ta mbrojtur sovranitetin e vendit

  • 11/08/2022 | 09:49

Ish-komandanti i FSK-së: Ushtrisë i duhen edhe disa vjet për ta mbrojtur sovranitetin e vendit

Ish-komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), Kadri Kastrati ka thënë se ushtrisë së Kosovës i nevojiten edhe disa vjet për të ngritur kapacitet dhe për ta përmbushur misionin që ka sipas ligjit, e që është edhe mbrojtja e sovranitetit.


Ndonëse thotë se misioni i ushtrisë është i rregulluar edhe me Kushtetute e janë në fuqi dy ligje ke ende punë për të bërë ngase ushtria ende është në fazë të tranzicionit.

Ne e dimë që në vitin 2018 janë miratuar dy ligjet. Ligji për Forcën e Sigurisë dhe për Ministrinë e Mbrojtjes. Që nga atëherë ka filluar faza e tranzicionit. Ushtrisë së Kosovës i nevojiten edhe disa vjet për të ngritur kapacitet dhe për ta përmbushur misionin që ka sipas ligjit dhe Kushtetuese ai është që ushtria është përgjegjëse për sovranitetin dhe mbrojtjen e sovranitetit të Kosovës dhe qytetarëve”.

“Duke pasur parasysh se jemi akoma larg këtyre kapaciteteve mendoj që ushtria e Kosovës akoma nuk i ka kapacitetet e mjaftueshme për ta përmbushur këtë mision”, tha ai për Ekonomia Online.

Ai vlerëson se Qeveria e Kosovës duhet të investojë më shumë në pajisjet dhe armatimin e Policisë.

Madje, ai tha se  për këtë nevojitet edhe rritja e numrit të njësiteve për operacione speciale brenda territorit të Kosovës.

“Policia është duke bërë një punë të shkëlqyer. Qeveria e Kosovës do te duhet të investojë më shumë në pajisjet dhe armatimet e policisë dhe të rritë numrin e njësiteve për operacione speciale brenda territorit të Kosovës e cila do të ishte e aftë ti luftojë të gjitha këto fenomene që janë duke ndodhur në Kosovë krimin e organizuar, korrupsionin. Po të investohej më tepër Policia e Kosovës do t’i kryente të gjitha obligimet të cilat i ka sipas ligjeve”, tha Kastrati.

Ditë me parë ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj ka thënë se FSK-ja po punohet cdo ditë në fuqizimin e ushtrisë për të mbrojtur cdo cep të Kosovës.

Për këtë ka reaguar ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Nebojsa Stefanoviq. Ai ka thënë se s’ka asnjë ligj ndërkombëtar që i lejon Kosovës të formojë ushtri, duke shtuar se vetëm KFOR-i është e vetmja forcë e armatosur sipas rezolutës 1244 të OKB-së.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë