Loading…

Ish-gjyqtarit që raportoi për skandalet në EULEX i ndalohet dëshmia në Speciale

  • 02/12/2021 | 20:48

Ish-gjyqtarit që raportoi për skandalet në EULEX i ndalohet dëshmia në Speciale

Dëshminë e tij me pretendime për keqpërdorime të EULEX-it e dha në Kuvendin e Kosovës. Por, një gjë të tillë ish-kryetari i Asamblesë së Gjyqtarëve të EULEX-it, Malcolm Simmons nuk do të mund ta bëjë edhe në Gjykatën Speciale.


Trupi gjykues në rastin ndaj Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt, ka refuzuar propozimin e avokatëve që Simmons të jetë dëshmitar.

Vendimi u dha nga kryegjyqtari Charles Smith me arsyetimin se ky dëshmitar nuk ka ndonjë ndërlidhje me çështjen që po hetohet.

Në këtë formë u shmang edhe ballafaqimi Charles Smith-Malcolm Simmons që dikur ishin kolegë në EULEX. Kjo pasi pikërisht gjyqtarin aktual të Speciales në rastin ndaj Gucatit e Haradinajt, Malcolm Simmons e akuzonte për ndërhyrje e presione në procese gjyqësore sa punonin në EULEX, raporton RTK.

Vendimi i Gjykatës u zyrtarizua edhe pas kundërshtimeve nga Prokuroria që Simmons të ftohet si dëshmitar.

“Mbrojtja synon ta ftojë dikënd që dëshmoi në Kuvendin e Kosovës. Ky trup gjykues nuk ndërlidhet me Parlamentin. Kjo sallë gjyqi nuk është forum që ai të shprehë shqetësimet e tij. Deklaratat e tij me ankesa e kritika për EULEX-in, nuk lidhen me punën e sotme në Speciale. Deklarata e tij jep qëndrime të pabaza për Dhomat e Specializuara”, tha James Pache nga ZPS.

Avokatët arsyetuan pse Simmons duhet të ftohet.

“Ne kemi treguar se këta dëshmitarë kanë interes publik. Deklaratat e tyre janë të rëndësishme, dhe nuk mendoj që kjo temë duhet të vazhdojë”, deklaroi avokati i Nasim Haradinajt.

Avokati i Hysni Gucatit pati një tjetër.

“Prokuroria ka kërkuar të bëjë pyetje për Gucatin për 10 orë. Kjo është e cuditshme”, u shpreh Jonathan Rees.

Në këtë seancë është bërë e ditur se Policia ka dërguar garancinë për zbatimin e arrestit shtëpiak, dhe ky dokument pritet të përkthehet për palët.

Fjalët hyrëse të mbrojtjes për këtë proces do të jepen të premten.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë