Loading…

Ish-ambasadori i Holandës reagon ndaj deklarimeve të Vulin drejtuar ambasadorit amerikan Hill

  • 24/05/2022 | 07:23

Ish-ambasadori i Holandës reagon ndaj deklarimeve të Vulin drejtuar ambasadorit amerikan Hill

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë Robert Bosch ka reaguar ndaj deklarimeve të ministrit serb Aleksandar Vulin në adresë të ambasadorit të SHBA-së në Beograd Christopher Hill, i cili në një intervistë tha se “ka një rrugë për Serbinë- Perëndimi dhe BE”.


Bosch në një postim në Facebook shpreh çudinë e tij lidhur me deklarata të tilla nga radikalët serbë.

“Nuk e di pse jam akoma i befasuar kur lexoj këto deklarata të tilla insinuative nga radikalët. Serbia ka marrë trajtim preferencial nga BE që në fillim. Negociatat me Kosovën u shtynë në mënyrë që së pari Tadiq dhe Vuçiq të fitonin zgjedhjet pasi gabimisht u panë si pro-evropianë dhe më demokratikë. Filluan negociatat me Serbinë, por jo me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore dhe kur demokracia u hoq de facto në Serbi, negociatat nuk u pezulluan. Mund të vazhdoj, por nervi i këtij ekstremisti, që ulet edhe në qeveri janë fjalë të çuditshme”, ka shkruar Bosch.

Ai në vazhdim ka postuar deklarimet e Vulin lidhur me një intervistë të ambasadorit amerikan në Serbi, Christopher Hill për të përditshmen “Politika”.

Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin, ka komentuar një intervistë të ambasadorit amerikan në Serbi, Christopher Hill për të përditshmen “Politika” duke thënë se “në jetë duhet të bëhen zgjedhje dhe ky është një moment i tillë dhe ka një rrugë për Serbinë- Perëndimin dhe Bashkimin Evropian”.

Vulin tha se “nga viti 2000 deri në vitin 2012, Serbia ishte një vend i përshtatur për ambasadorin Hill”, dhe tha se ai nuk duhet të kërkojë nga serbët të zgjedhin anë, duke theksuar se “ai mund të lëndohet nga zgjedhja jonë”.

“Serbia nga viti 2000 deri në vitin 2012 ishte një vend i përshtatur për ambasadoren Hill. Duke parë vetëm Perëndimin, Serbia ishte në derën e paktit të NATO-s, pa iniciativën për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, pa dëshirën dhe vullnetin për të mbrojtur. Republika Serbe me mbetjet e ushtrisë dhe ekonominë e shitur për besnikëri ndaj atyre që na bombarduan Serbia u shpërblye me shpalljen e pavarësisë “të së ashtuquajturës Kosovë”, ekstradimet masive në Tribunalin e Hages, uljen e kompetencave të Republikës Serbe, duke plaçkitur privatizimin, papunësinë, mjerimin dhe padrejtësinë sociale”, thuhet në një deklaratë në faqen e internetit të Ministrisë.

Vulin tha se meqenëse Aleksandar Vuçiq ka udhëhequr Serbinë, jo drejt Perëndimit, por në rrugën serbe, Serbia është përsëri shtet, jo territor, dhe Aleksandar Vuçiq është burrë shteti, jo menaxher kampi i emëruar nga pushtuesit.

“Arroganca e ambasadorit amerikan na kujton se Hill ishte zbatuesi i politikës së sanksioneve, detyrimit dhe bombardimit të Republikës Serbe dhe Republikës së Serbisë. Dhe ai nuk sheh asnjë problem apo faj në këtë. Serbia do të shkojë në rrugën e saj, dhe ambasadori le të qeverisë ata që e lejojnë këtë. Serbia është një vend i lirë dhe i suksesshëm dhe nuk duhet të zgjedhë asgjë përveç vetes. Dhe nëse kriteret që Serbia të bëjë një zgjedhje bazohet në atë se kush na vrau dhe kush jo, kush e njohu “të ashtuquajturën Kosovë” e kush jo, kam frikë se zoti Hill nuk do të ketë çfarë të thotë në mbrojtje të tij. Prandaj mos kërkoni nga serbët të zgjedhin me dhunë, ju mund të lëndoheni nga zgjidhja jonë”, tha Vulin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë