Loading…

Ischinger: Pa njohje të Kosovës, nuk ka BE për Serbinë

  • 06/05/2019 | 17:58

Ischinger: Pa njohje të Kosovës, nuk ka BE për Serbinë

Diplomati gjerman, Wolfgang Ischinger, është i cili ka shërbyer edhe si ambasador i Gjermanisë në SHBA, ka deklaruar se nuk ka Bashkim Evropian për Serbinë pa e njohur Kosovën, transmeton Gazeta Metro.


Në një postim në profilin e tij zyrtar në rrjetin social Twitter, diplomati gjerman ka shkruar se pas Samitit të Berlinit si duhet të vazhdojmë tutje

“Pas Samitit të Berlinit si duhet të vazhdojmë tutje, çfarë duhet Serbia të fitojë për njohjen e Kosovës? Një rrugëtim të shpejtë drejt Bashkimit Evropian? Është e qartë, pa njohje të Kosovës nuk do të ketë anëtarësim. Poashtu Kosova duhet të heq taksën ndaj mallrave serbe dhe të fitojë liberalizimin e vizave” ka përfunduar Ischinger. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë