Loading…

Irani-SHBA: Qëndroni larg nga Arabia, ju paraqitni ‘kërcënim’ për rajonin

  • 22/09/2019 | 18:24

Irani-SHBA: Qëndroni larg nga Arabia, ju paraqitni ‘kërcënim’ për rajonin

Presidenti iranian ka paralajmëruar se forcat e huaja po kërcënojnë sigurinë e Gjirit, pasi SH.B.A. tha që ishte duke vendosur trupa në rajon, transmeton Gazeta Metro.


Hassan Rouhani tha se forcat e huaja gjithmonë kishin sjellë “dhimbje dhe mjerim” dhe nuk duhet të përdoren në një “garë armësh”.SHBA po dërgon më shumë trupa në Arabinë Saudite pas një sulmi në objektet e naftës Saudite që të dy vendet fajësojnë Iranin.Z. Rouhani gjithashtu tha që Irani do të paraqesë një nismë të re për paqen e Gjirit në Kombet e Bashkuara në ditët e ardhshme.

Këtë vit është parë tension i vazhdueshëm midis SH.B.A.-së dhe Iranit, pas vendimit të tërheqjes së Donald Trump për një marrëveshje që synon të kufizojë aktivitetet bërthamore të Iranit në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

Kriza e shkaktuar nga sulmet po pezmatohet rrezikshëm nga retorika e zemëruar. Reagimi i zhurmshëm i Presidentit Trump ku iu thuhej iranianëve se SHBA ishin “të armatosur deri në dhëmbë ”. Kështu që rajoni filloi një sulm hakmarrës ndaj SHBA.

Rreziku tani është që njëra palë ose tjetra keqinterpretojnë sinjalet nga ana tjetër e Gjirit dhe bëjnë diçka që e çon pa dashje këtë rajon në një luftë që askush nuk dëshiron. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë