Loading…

Investitori që predikoi Brexit’in, edhe euro do të kolapsojë

  • 30/11/2016 | 19:33

Investitori që predikoi Brexit’in, edhe euro do të kolapsojë

Jim Mellon, u dallua në mesin e investitorëve në vitin 2016 si përkrahës publik për daljen e Britanisë së madhe nga Bashkimi Evropian.

The Independent shkruan se, Mellon, i cili njihet si mbështetës i fushatës “Leave”, fushatë kjo që përkrahë daljen e Britanisë së madhe nga Bashkimi Evropian, ka parashikuar se euro do të bëhet një viktimë e së ardhmes me jëtë gjatësi në prej 1 deri në 5 vjetët e ardhëshme, transmeton gazetametro.net.

“Brexit do të jetë një shfaqje e veçantë për problemet e Europës të cilat janë duke u bërë gjithnjë e më të qarta”, ka thënë Mellon.

Referendumi i mbretësisë së bashkuar dhe fitorja e Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të SHBA-ve këtë muaj, sinjalizojnë mbledhjen dhe ritmin e populizmit në të gjithë botën.

Spekulimet për referendumin e Italisë në dhjetorë dhe zgjedhjet në Francë në vtin 2017, mund të rezultojë në probleme politike në Evropë, duke shkaktuar disa investitorë të vënë në pikëpyetje të ardhmen e euros. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë