Loading…

Inteligjenca britanike thotë se Rusia do të vazhdojë të humbasë armatimin e rëndë në Ukrainë

  • 07/10/2022 | 11:01

Inteligjenca britanike thotë se Rusia do të vazhdojë të humbasë armatimin e rëndë në Ukrainë

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka publikuar raportin e fundit të inteligjencës mbi luftën në Ukrainë.


Në deklaratën e saj, ministria tha se pajisjet ruse të ripërdorura tani përbëjnë një pjesë të madhe të pajisjeve ushtarake të Ukrainës.

Raporti vazhdoi duke thënë se Ukraina ka të ngjarë të ketë kapur të paktën 440 tanke luftarake kryesore ruse dhe rreth 650 automjete të tjera të blinduara që nga pushtimi, me mbi gjysmën e flotës së tankeve të Ukrainës që aktualisht është në terren, që potencialisht përbëhet nga automjete të kapura.

Ndërkohë, dështimi i ekuipazheve ruse për të shkatërruar pajisjet e paprekura përpara se të tërhiqen ose të dorëzohen “theksojnë gjendjen e tyre të dobët të stërvitjes dhe nivelet e ulëta të disiplinës së betejës”, njoftoi ministria.

Raporti shton se “Me formacionet ruse nën tendosje të rëndë në disa sektorë dhe trupat gjithnjë e më të demoralizuara, Rusia ka të ngjarë të vazhdojë të humbasë armatimin e rëndë”.

Ndryshe, autoritetet ukrainase kanë pohuar se kanë çliruar 500 kilometra territor që prej kohës kur ka nisur pushtimi rus më 24 shkurt.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë