Loading…

Inteligjenca britanike: Putin u ‘hyn fshesë’ gjeneralëve rusë pas dështimeve në Ukrainë

  • 25/06/2022 | 17:22

Inteligjenca britanike: Putin u ‘hyn fshesë’ gjeneralëve rusë pas dështimeve në Ukrainë

Lufta e Putinit, e cila supozohej të përfundonte brenda 3-4 ditëve të para, doli më e gjatë e me më shumë disfata për Rusinë sesa shumë njerëz kishin paramenduar. Për dështimet ruse në disa fronte, dikush duhet të japë llogari, dhe duket se presidenti rus i ka gjetur fajtorët, përcjell Gazeta Metro.


Disa gjeneralë janë hequr nga komandat e tyre nga shefat ushtarakë të Rusisë si rezultat i ndodhive të luftës në Ukrainë, ka thënë Inteligjenca Mbrojtëse e Mbretërisë së Bashkuar.

Ata përfshijnë komandantin e Forcave Ajrore, gjeneral-kolonelin Andrei Serdyukov; dhe komandantin e Grupit Jugor të Forcave Gjeneral i Ushtrisë Aleksandër Dvornikov, sipas degës së inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes.

Këto vendime vijnë pasi Ukraina po rikonfiguron mbrojtjen e saj të sektorit Severodonetsk-Lysychansk, përballë fitoreve nga njësitë e blinduara ruse në skajin jugor të zonës së ndërtuar, shtoi Inteligjenca e Mbrojtjes.

Të premten, u zbulua se forcat ukrainase ishin urdhëruar të tërhiqeshin nga Severodonetsk pas javësh luftimesh të ashpra në rrugë, në mënyrë që të kufizonin numrin e viktimave dhe të rigrupoheshin.

Ky vendimi, i cili është humbja më e madhe strategjike për Ukrainën që nga tërheqja nga Mariupol, ka të ngjarë të shihet nga Rusia si një fitore e rëndësishme, raporton Sky News.

Fokusi i luftimeve pritej të kalonte në Lysychansk, një qytet industrial me përmasa të ngjashme me Severodonetsk, vetëm disa kilometra përtej lumit Siverskyi Donets, gjithashtu në provincën Luhansk të Donbasit.

Zyrtarët ukrainas thanë se trupat në Severodonetsk u urdhëruan të tërhiqeshin pasi kishte mbetur shumë pak për t’u mbrojtur në qytetin lindor të bombarduar.

Severodonetsk, Lysychansk dhe zonat e tyre përreth janë xhepat e fundit kryesorë të rezistencës ukrainase në rajonin e Luhansk – 95% e të cilit është nën kontrollin e forcave separatiste ruse dhe lokale./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë