Loading…

Insekti më interesant në botë: Miza në formë akrepi

  • 25/03/2019 | 16:22

Insekti  më interesant në botë: Miza në formë akrepi

Insekti më interesant në botë duket së është zbuluar tani. Ajo është një mizë që tërësisht ka formën e akrepit dhe fluturon, transmeton Gazeta Metro.


Këto krijesa duken sikur akrepë të vegjël dhe me krahë. Pavarësisht pamjes, këto krijesa nuk sillen si akrepat ose mizat.

Keto krijesa cilësohen si një nga krijesat më pak të rrezikshme në botë.

Sipas klasifikimeve kjo krijesë i takon familjes së rendit Mecoptera, që në biologji njihet si Panorpidae.

Ka rreth 550 specie Mecoptera në mbarë botën, dhe speciet datojnë në mbi 250 milionë vjet më parë.

Ndonëse këto insekte janë të rralla për t’u parë, ato mund të gjenden në të gjithë botën, por janë më të zakonshme në zonat rurale dhe kanë një diversitet më të madh në Afrikë. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë