Loading…

Inflacioni, kundërshtar i fortë edhe më 2023

  • 30/01/2023 | 08:20

Inflacioni, kundërshtar i fortë edhe më 2023

Vitin e kaluar shënoi kulmin. Inflacioni pritet të jetë kundërshtar i yni edhe këtë vit kalendarik.


Megjithatë, sipas njohësve të ekonomisë, norma më 2023 pritet të jetë më e ulët.

Kreu i Odës Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna ka thënë për Tëvë1 se masat për ta zbritur inflacionin janë të shumta.

“Inflacioni e arriti kulmin e vet. Masat për ta zbritur inflacionin janë të shumta. Qeveria në dialog me bizneset duhet me sjell masa që do të ndihmonin qytetarët dhe bizneset.

P.sh ka mënyra ku munden me u ulë disa tatime, të rriten pagat ose të subvencionohen një pjesë e një përqindje e mjeteve. Ta zëmë, qytetarëve me ua zbutë atë çmimin e lartë të shportës familjare…”, ka thënë ndër tjerash Rafuna.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë