Loading…

Infektologut Tolaj: Vetëm në dy mënyra mund të mposhtet tërësisht koronavirusi

  • 15/04/2020 | 22:05

Infektologut Tolaj: Vetëm në dy mënyra mund të mposhtet tërësisht koronavirusi

Infektologu Ilir Tolaj ka thënë në emisionin Pressing tha se koronavirusi koronavirusi mund të mposhtet tërësisht vetëm nëse e gjithë popullsia fiton imunitet apo nëse zbulohet vaksina. Tolaj thotë po ashtu se shkalla e infektueshmërisë së koronavirusi është më e madhe se sa e viruseve të kaluara.

‘’Nga kjo situatë mund të dalim vetëm duke e kaluar shumica virusin dhe fitojmë imunitetin apo zbulimi i vaksinës’’, shton ai.

Tutje ai shpjegon dallimin mes virusit të tanishëm dhe atij SARS që ishte përhapur në vitin 2009.

‘’Gripi SARS i vitit 2009 kishte shkallë vdekshmërie më të lartë. Por fati i mirë ishte se ai virus pësoi ndryshim dhe e ngulfati vetveten’’, thotë Tolaj. Gjithsesi shkalla e infektueshmërisë është më e madhe tek koronavirusi. Kjo e bën problematik’’, shton ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë