Loading…

Incidenti i hidhur në pallatin mbretëror: Si veproi Mbretëresha Elisabeth kur gjeti kërmill në sallatë?

  • 16/10/2021 | 20:13

Incidenti i hidhur në pallatin mbretëror: Si veproi Mbretëresha Elisabeth kur gjeti kërmill në sallatë?

Kuzhinierët duhet të kenë shumë kujdes kur përgatisin ushqimin, por për mbretëreshën e Anglisë, kujdesi duhet të jetë 10-të fish më shumë.


Dhe nëse ndonjë pjatë nuk është në standard, ata mund të rrezikojnë të marrin një shënim nga Madhëria e saj duke shprehur pakënaqësinë e saj, me humorin e saj anglez, shkruan The Mirror.

Me sa duket kjo ndodhi kur Mbretëresha Elizabeth II një herë zbuloi diçka mjaft të padëshirueshme në sallatën e saj.

Thuhet se anëtarja e Familjes Mbretërore hoqi një faqe nga libri i komenteve që duhej të përdorej për të përcjellë vlerësimin e saj ose neverinë për kuzhinierin që kishte gatuar pjatën.

“E gjeta këtë në sallatë, a mund ta hani atë?”, tha mbretëresha dhe dërgoi atë në kuzhinë.

Mbretëresha thuhet se ka një shije të thjeshtë kur është fjala për ushqimin, pasi një nga kuzhinierët e saj të mëparshëm, Darren McGrady, zbuloi se asaj i pëlqejnë ushqimet “e pastra dhe të thjeshta”, të tilla si peshku i Doverit në skarë mbi spinaq të venitur.

Ajo zgjedh ushqimet e saj nga një libër i gatimeve dhe shënon zgjedhjet e saj me laps, duke kaluar pjatat që nuk dëshiron dhe duke shkruar sugjerime.

Gjatë javës ajo zgjohet në orën 7:30 të mëngjesit dhe merr një filxhan çaj Darjeeling nga kujdestarja e saj, të cilën ajo e pi ndërsa dëgjon programin e Radio 4’s Today.


Në tryezën e saj të mëngjesit drithërat paraqiten në një enë të veçantë, ndërsa i pëlqen kosi dhe marmelata.

Për çajin e pasdites, zakonisht në 4 pasdite, ajo merr një përzgjedhje sanduiçësh me kore të prera dhe ëmbëlsira duke përfshirë: çokollatë, xhenxhefil dhe tortë me fruta.

Sipas informacioneve, mbretëresha nuk mendohet të gatuajë për veten e saj, por thuhet se është shumë e lumtur të ndihmojë me larjen e enëve.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë