Loading…

Incident mes aeroplanëve të Rumanisë dhe Ukrainës, frikë se konflikti mund t’i prekë vendet e NATO’s

  • 24/02/2022 | 09:17

Incident mes aeroplanëve të Rumanisë dhe Ukrainës, frikë se konflikti mund t’i prekë vendet e NATO’s

Publicisti dhe profesori amerikan, Seth Abramson, ka publikuar një komunikatë të Ministrisë rumune të Mbrojtjes, ku raportohet se një aeroplan luftarak ukrainas i tipit “Su-27” e ka shkelur hapësirën ajrore rumune. Rumania është anëtare e NATO-s.


Raportohet se ky aeroplan u përcoll nga dy aeroplanë luftarakë të tipit “F-16” të forcave ajrore rumune.

“Nëse kjo komunikatë konfirmohet, ajo vë në pah se sa lehtë lufta Ukrainë – Rusi do të mund të përhapej në vendet e NATO-s. Një aeroplan “Su-27” ukrainas raportohet se e ka shkelur hapësirën ajrore rumune – Rumania është anëtare e NATO-s – dhe është përcjellë deri në aterrim nga dy aeroplanë “F-16”. Nëse Rusia do ta ndiqte këtë, do të kishte qenë kaos”, thuhet në postimin e profesorit amerikan.

Më poshtë postimi i plotë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë