Loading…

Iluzioni optik që po huton masën

  • 22/02/2022 | 18:20

Iluzioni optik që po huton masën

Një imazh i shpërndarë në rrjete sociale ka habitur dhe ndarë përdoruesit e shumtë nga e mbarë bota – ku në shikim të parë duket sikur një pikë e bardhë vazhdimisht sillet nëpër një rreth.


Bëhet fjalë për një iluzion optik, ku autori u kërkon përdoruesve të ndjekin pikën për 30 sekonda.

E nëse e shikoni vazhdimisht pikën e bardhë për 30 sekonda, do të vëreni se pikat e tjera marrin ngjyrë të gjelbër.

Por nëse shikoni në mes të rrethit, pika do të zhduket. Ky iluzion optik është emëruar pas Paul Troxler, fizikanit zviceran.

Në vitin 1804 ai zbuloi se nëse fokusoni vizionin e juaj në elemente të caktuara – elementet tjera zhduket përgjithmonë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë