Loading…

Ilir Deda ka katër pyetje për veriun

  • 09/02/2017 | 16:44

Ilir Deda ka katër pyetje për veriun

Deputeti tashmë i pavarur në Kuvendin e Kosovës Ilir Deda, ka shtruar disa pyetje në profilin e tij në rrjetin social Facebook për kryeministrin e Kosovës Isa Mustafa.


Thotë që këto pyetje janë në vend të interpelancës me kryeministrin Isa Mustafa, për situatën në pjesën veriore të vendit.

Këto janë katër pyetjet që Deda i ka parashtruar në Facebook:

  1. A ka fond Qeveria për të parandaluar spastrimin e heshtur entik që po ndodhë në veriun e Mitrovicës ku po blihen pronat e shqiptarëve nga ana e Qeverisë së Serbisë?
  2. A do të funksionalizohet Bordi i përbashkët qeverisës i komunave Mitrovica Jugore dhe Veriore, siç parashihet me ligjet e Kosovës, gjatë mandatit qeverisës së Kryeministrit?
  3. A do ta fillojë procesin e ndërtimit të konsenzusit politik për procesin e dialogut të Brukselit, siç kërkojnë edhe 53% e qytetarëve të Kosovës?
  4. Duke e parë vendosmërinë e Qeverisë që të procedojë me funksionalizimin e Bashkësisë së Komunave me shumicë serbe, a do të draftohet Statuti njëanshëm apo me gjithpërfshirje të gjitha subjekteve politike – duke e ditur që mungesa e gjithpërfshirjes edhe na solli në krizë politike?
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë