Loading…

I zi, i heshtur dhe i frikshëm: Kjo është arma e çuditshme e Turqisë

  • 05/02/2022 | 10:40

I zi, i heshtur dhe i frikshëm: Kjo është arma e çuditshme e Turqisë

“Vatoz” quhet mina e re detare, e cila mund të kontrollohet nga larg dhe lundron si një peshk i zakonshëm deri tek objektivi.


Pasi ngjitet tek anija apo nëndetësja, ajo shpërthen duke shkaktuar dëme të konsiderueshme, raporton Albeu.com.

Droni i ri detar ka një shpejtësi rreth 8-9 kilometra në orë dhe mund të lundrojë në mënyrë të pavarur për 12 orë. “Vatoz” mund të funksionojë edhe për qëllime spiunimi duke dërguar mesazhe të koduara në drejtim të bazës.

Kjo armë e re nuk është futur ende në përdorim në forcat ushtarake turke pasi deri më tani po testohet.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë