Loading…

Hoxhaj viziton Brunein, Kosova po forcon lidhjet me Azinë

  • 24/01/2017 | 13:24

Hoxhaj viziton Brunein, Kosova po forcon lidhjet me Azinë

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj ka vazhduar turin e tij të vizitës duke qëndruar në Brunei, ku është pritur nga Sulltani i këtij vendi, Haji Hassanal Bolkiah, të cilin e ka falënderuar për përkrahjen që i ka dhënë Kosovës, para dhe pas njohjes së pavarësisë.


Në këtë takim, Hoxhaj ka shprehur vullnetin e Kosovës për t’i forcuar lidhjet mes dy shteteve dhe shoqërive në fusha të ndryshme të jetës, veçmas në ekonomi dhe arsim.

Ministri Hoxhaj ka siguruar mbështetjen e Bruneit në rast të aplikimit të Kosovës për anëtarësim në ndonjë organizatë ndërkombëtare, transmeton gazetametro.net.

“Takimet që kisha në Brunei me Sulltanin e këtij shteti, me ministrin e Punëve të Jashtme, me ministrin e Arsimit, si dhe me përfaqësues të odave ekonomike, flasin për mbështetjen që e ka Kosova në këtë vend, por edhe në rajonin e Azisë Juglindore. Kemi biseduar se si të kemi një bashkëpunim më të ngushtë politik në rast se Kosova do të aplikonte për t’u anëtarësuar në ndonjë organizatë ndërkombëtare, si dhe të ketë bashkëpunim në mes të ekonomive dhe shoqërive tona në fusha të ndryshme”, ka thënë ministri Hoxhaj.

ministri-hoxhaj

Kryediplomati kosovar ka takuar edhe ministrin e Jashtëm të Bruneit, Pehin Dato Lim ku kanë folur më detajisht për bashkëpunimin dypalësh pas vendosjes së marrëdhënieve diplomatike në javët e ardhshme.

Ministri Lim e ka falënderuar Hoxhajn për vizitën e parë që e bën në Brunei një zyrtar i lartë i shtetit të Kosovës.

“Jam i lumtur që prita për vizitë ministrin e Jashtëm të Kosovës dhe anëtarët e delegacionit nga Kosova. Ne kemi marrëdhënie shumë të afërta përgjatë viteve dhe me kënaqësi kërkojmë thellimin e këtyre marrëdhënieve në aspektin ekonomik dhe politik. Shpresojmë që javëve në vijim do ta bëjmë edhe vendosjen e marrëdhënieve diplomatike. Me të vërtetë e çmojmë faktin që na keni ardhur për vizitë në Brunei”, ka thënë ministri i Jashtëm i Bruneit, Lim, transmeton gazetametro.net.

ministri-hoxhajj

Më pas, Hoxhaj ka takuar edhe ministrin e Arsimit, Pehin Orang Kaya dhe drejtues të Odës Kombëtare Ekonomike të Bruneit. Me këta të fundit, Hoxhaj ka diskutuar për mundësinë e organizimit të një forumi të përbashkët ekonomik dhe i ka informuar me potencialet investuese në Kosovë.

Hoxhaj po qëndron në kontinentin e Azisë, ku një ditë më herët ka vizituar edhe Singaporin, dy muaj pasi ky shtet e ka njohur pavarësinë e Kosovës. /gazetametro.net.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë