Loading…

Hovenier për vrasjen e Liridona Ademajt: Të punohet me seriozitet e efikasitet për t’i ndalur aktet keqdashëse

  • 06/12/2023 | 15:15

Hovenier për vrasjen e Liridona Ademajt: Të punohet me seriozitet e efikasitet për t’i ndalur aktet keqdashëse

Ambasadori amerikan Jeffrey Hovenier, duke komentuar vrasjen e Liridona Ademjat, tha se ky rast tregon se duhet që të punohet me seriozitet në nivel të shoqërisë. Sipas tij, për këto përgjigja duhet të jetë efikase për t’i ndalur, siç tha ai aktet keqdashëse.


Ai me tej ka shtuar tha se në bazë të disa anketave 76 për qind e qytetarëve mendojnë që partitë politike duhet të mundësojnë pjesëmarrje të barabartë të grave dhe burrave në politik.

Sipas tij, 62 për qind besojnë që ngacmimin në internet dhe prortretizimet negativ në politik dekurajon pjesëmarrjen e tyre në politik. Ai këto komente i bëri në kuadër të konferencës për Integritetin e Informacionit DISICON, organizuar nga NDI.

“Tema e këtij viti është thelbësore për ndërtimin e demokracive në botë. Këtë javë dëgjuam edhe për një raste të femicidit dhe kjo tregon se sa është e nevojshme që të punohet në nivel të shoqërisë. Jam shumë i sigurt që i keni parë rrjedhat shqetësues të gjuhës së urrejtjes ndaj grave, komunitete LGBT dhe komuniteteve të tjera nëpërmjet rrjeteve sociale”.

“Ende ka edhe shumë vend për përmirësim nuk po flas vetëm për Kosovën. Duhet ta marrim me seriozitet dhe duhet të përgjigjemi me efikasitet për t’i ndalur aktet keqdashëse. Dëshirojmë të flas diçka për ndryshimet në opinion publik në Kosovë sa i përket gjinisë, në bazë të anketave 76 për qind e qytetarëve mendojnë që duhet te mundësojnë pjesëmarrjen të barabartë të grave dhe burrave në politikë, 62 për qind besoj ë që ngacmimin në internet dhe protetrizimu negativ në politik dekurajon pjesëmarrjen e tyre në politik. Këto statistika na tregojnë se qytetar ë Kosovarë janë të gatshme për ta mbështetur ndryshimin”, tha ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë