Loading…

Hoti: Marrëdhëniet e Kosovës me SHBA’në janë të rëndësisë ekzistenciale

  • 29/01/2023 | 22:39

Hoti: Marrëdhëniet e Kosovës me SHBA’në janë të rëndësisë ekzistenciale

Avdullah Hoti, deputet i Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka deklaruar se marrëdhëniet e Kosovës me SHBA’në janë të rëndësisë ekzistenciale për ne e jo për SHBA’në, shkruan Gazeta Metro.


Kështu ka deklaruar ai në Facebook, ku ka shtuar se, për këtë arsye, duhet që të gjithë të angazhohen për të mirëmbajtur miqësinë e përhershme me SHBA’të.

Ai ka shtuar edhe se, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë mbështetësi kryesor i Kosovës.

Postimi i plotë:

Marrëdhëniet e Kosovës me ShBA-në janë të rëndësisë ekzistenciale — për ne, jo për ShBA-në. Prandaj duhet të angazhohemi të gjithë për të mirëmbajtur miqësinë tonë të përhershmë me ShBA-në, që është mbështetësi kryesor i Kosovës.

Për më tepër, ne ndajmë vlerat e përbashkëta si:

(1) përkushtimi për të mbrojtur liritë individuale dhe kolektive,

(2) mbrojtja dhe avancimi i demokracisë,

(3) shtypi i lirë dhe shoqëria civile dinamike që e mbikëqyrin pushtetin,

(4) ndarja e qartë e pushtetit ekzekutiv e legjislativ nga gjyqësori, si dhe

(5) ekonomia e lirë të tregut dhe konkurrenca si bazë për zhvillim dhe mirëqenie individuale e kolektive. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë