Loading…

Historianët e Deçanit kundër nismës së Thaçit për pajtimin shqiptaro-serb

  • 14/02/2017 | 17:01

Historianët e Deçanit kundër nismës së Thaçit për pajtimin shqiptaro-serb

Kryesia e Lidhjes se Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, përmes një njoftimi për media ka vlerësuar se nisma e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për pajtim ndërmjet shqiptarëve të Kosovës dhe serbëve, është e pa pranueshme dhe shumë e dëmshme për kohën dhe rrethanat nëpër të cilat po kalon rajoni i Ballkanit e posaçërisht Kosova.

“Për ne, është e pa pranueshme që burimi i pajtimit në rajon të dalë nga Republika e Kosovës, kur dihet se ende janë të pa mbyllura plagët e luftës në vendin tonë”, thuhet në këtë kumtesë, transmeton gazetametro.net.

Sipas tyre, kjo iniciativë është e pa pranueshme për vetë faktin se Serbia ende nuk është duke reflektuar për pajtim. Tash për tash Serbia është në ofensivë kundër Kosovës, e kjo me se miri dëshmohet me ndalimin e ish -kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj në Francë dhe tentimi i futjes se trenit në Kosovë, thotë kumtesa duke përfunduar se iniciativa për pajtim është dashur të vijë nga Serbia e cila ka kryer gjenocid ndaj popullit shqiptar të Kosovës. /gazetametro.net.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë